rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa „S" Fiat Auto Poland S.A. podała na swojej stronie internetowej następujące informacje:

„Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oddaliło odwołanie dyrekcji fiatowskich spółek (FAP, oba Powertrainy, Sistema i Denso), potwierdzając jednocześnie, że Władysław Rychłowski został wyznaczony mediatorem w wielozakładowym sporze zbiorowym, w którym interesy pracowników reprezentowane są przez NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland. Chodzi o podwyżkę wynagrodzeń o 500 zł dla każdego pracownika.

Początkowo międzyzakładowa Solidarność z takim żądaniem płacowym występował oddzielnie w poszczególnych spółkach - najpierw w FAP (10 marca), następnie w FPP, FPT i Sistema (29 marca), a na końcu w Denso (20 marca), choć wszędzie zgłaszano żądanie płacowe w identycznej wysokości - 500 zł miesięcznie, równo dla każdego zatrudnionego. Nigdzie jednak rozpoczęte negocjacje nie doprowadziły do rozwiązania sporu zbiorowego. Natomiast wszędzie dyrekcje starały podważyć sam fakt istnienia sporu, a później uparcie odmawiał podpisania sporządzonego protokołu rozbieżności. Jako, że jednocześnie że w czasie negocjacji płacowych proponowano rozwiązania uzależnione od przyjętych w innych spółkach, przykładowo dyrekcja Sistema zaproponowała premię efektywnościową w wysokości 90 proc. takiej premii FAP, a wszystkie pięć spółek kapitałowo i organizacyjnie kontrolowanych jest przez koncern Fiat, w połowie maja NSZZ Solidarność poinformowała o przekształceniu oddzielnych sporów zbiorowych w fiatowskich spółkach w spór wielozakładowy oraz wystąpiła - zgodnie z procedurą ustawową - do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie mediatora.

Ministerialny Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego nie miał wątpliwości, że wielozakładowy spór zbiorowy, obejmujący pięć polskich spółek Fiata istnieje i 7 czerwca 2011 został wyznaczony na mediatora w tym sporze radca Władysław Rychłowski. Dyrekcja naszych zakładów nie zasiadły jednak do stołu rokowań, lecz odwołały się od decyzji ministerstwa, tym samym kolejny raz blokując (wcześniej służyło temu niepodpisywanie protokołów rozbieżności) procedurę sporu zbiorowego. I to w miarę skutecznie, gdyż rozstrzygnięcie prawnych wątpliwości zajęło blisko pięć miesięcy. W tym czasie zamrożone były nie tylko negocjacje płacowe, a również poziom wynagrodzeń, które należą do najniższych w koncernie"....

Tyle cytatów.

Z pisma związkowego flesz nr 13 z 3 listopada dowiedziałem się, że mediacje są proponowane na 9 listopada 2011 roku.
Próbowaliśmy porozmawiać 8 listopada z dyrektorem personalnym FAP, ale okazało się, że nie ma go ani w zakładach w Tychach ani we FAP w Bielsku-Białej.
Zadzwoniłem również do odpowiedzialnego za relacje przemysłowe Włodzimierza Galasa, ale okazało się, że też jest nieobecny we FAP, bo bierze udział w konferencji.
Rzecznik prasowy Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar oświadczył natomiast, że nic nie wie o mediacjach.

Obiecał oddzwonić jak się czegoś dowie, ale do momentu wydania ŚG nie oddzwonił !

Znając realia Fiat Auto Poland mogę łatwo przewidzieć dalszy przebieg wydarzeń.
Dyrekcja FAP będzie grała na czas, bo mamy już listopad i dlatego mocodawcy Turynu chcą za wszelką cenę uniknąć podpisania protokołu rozbieżności przed grudniem .

W grudniu natomiast najważniejszym tematem będzie premia świąteczna i Włosi sięgną po dawno już wypróbowaną sztuczkę w postaci ultimatum - jednorazowa nagroda przed Bożym Narodzeniem dla wszystkich pracowników za spokój w zakładzie.
Jeżeli mediator ma być z Ministerstwa Pracy, to wątpię czy będzie on popierał żądanie podwyżki płac o 500 zł przy obecnej antyzwiązkowej polityce rządu PO.

Jedynym środkiem, który mógłby zmusić dyrekcję FAP do podwyżek płac dla Polaków zatrudnionych we Fiat Auto Poland jest przeprowadzenie ponownego referendum strajkowego i doprowadzenie do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego.


Dopóki we Fiat Auto Poland S.A. w Tychach nie zostanie ogłoszony strajk ostrzegawczy, dopóty dyrekcja będzie wysyłać do Turynu informacje, że we FAP panuje spokój i dyrektor personalny w pełni kontroluje przebieg wydarzeń.
Owszem, będzie nieco szumu medialnego gdy przyjedzie mediator, ale to tylko po to, aby poszła para w gwizdek, a nie w podwyżki płac.

Trzeba wziąć przykład od włoskich związków zawodowych i przynajmniej ogłosić pogotowie strajkowe we Fiat Auto Poland, bo mediator z Ministerstwa Pracy powinien czuć na swoich plecach presję polskiej załogi !


Działacze, którzy są oddelegowani do pracy związkowej powinni jak najszybciej przeprowadzić referendum strajkowe, bo podwyżek płac o 500zł w 2011roku w globalnym koncernie nie załatwi się ani przez internet, ani przez Ministerstwo Pracy, lecz tylko poprzez strajk!

Rajmund Pollak

Artykuł ten ukazał się w nr45(230) tygodnika „Warszawska gazeta" z 11 do 17listopada 2011r.

2011-11-30 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517765
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Podwyżki płac o 500 zł można wywalczyć we Fiacie poprzez strajk!, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała